BEVÁNDORLÁS, LETELEPEDÉS,

IDEGENRENDÉSZETI ÜGYEK

Segítségre van szüksége a bevándorlás, letelepedés, idegenrendészeti ügyek területén?
Keressen minket!

Telefon

Mit csinál egy ügyvéd idegenrendészeti ügyekben?

A hozzám forduló ügyfelekkel együttműködve együtt találjuk ki, hogy milyen típusú engedélyre van az ügyfélnek szüksége, ahhoz milyen iratokat kell beszereznie neki és melyek azok az iratok amiket én készítek el. Az eljárás során végig segítem az ügyfeleimet az első megbeszéléstől egészen a kérelem benyújtásáig, illetve amennyiben szükséges, úgy a másodfokú eljárásban és az esetlegesen megindítandó peres eljárásban is.

Milyen határidők vonatkoznak az eljárásra?

Az ügyintézési határidő a kérelem benyújtását követően kezdődik és jellemzően 21 nap. Tekintettel arra azonban, hogy a hivatal folyamatosan leterhelt, illetve arra, hogy a jelenleg hatályos jogszabály előtti törvény alapján előfordult 70 napos ügyintézési határidő is, ezt a határidőt jellemzően nem tudja tartani a hivatal.

Milyen ügyekben tudok segíteni?

Forduljon hozzám, ha családtagja külföldi állampolgár és Magyarországra szeretne jönni, vagy Magyarországon szeretne élni. Abban az esetben is tudok segíteni, ha Ön munkaadó és külföldi munkaerőt szeretne a vállalkozásában alkalmazni. Abban az esetben is keressen, ha Önnek, vagy családtagjának már van valamilyen tartózkodási engedélye, de másik fajtát szeretne, vagy állampolgárságért folyamodna. Végül pedig akkor is keressen, ha a tartózkodási engedélyét a hatóság visszavonta valamilyen okból.

Az idegenrendészeti eljárás egy, az ügyfél által benyújtott kérelemre induló eljárás, amit az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság (korábban Bevándorlási és Menekültügyi Hivatal, még korábban Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal) folytat le. Maga az eljárás önmagában nem feltétlenül bonyolult, az viszont már tudást és tapasztalatot igényel, hogy milyen típusú kérelmet kell benyújtani, annak mik a feltételei, a célt milyen iratokkal kell igazolni, hogy egyáltalán benyújtható-e belföldön a kérelem, vagy csak külföldön, tudja-e a családját is idehozni a kérelmező családegyesítési kérelemmel, és így tovább.

Ezekben a kérdésekben, illetve az ügyintézésben segít az ügyvéd.

Külföldi munkavállaló alkalmazása

Egy ügyvéd jelentős segítséget nyújthat, ha egy cég, vagy bármilyen munkaadó külföldi (Európai Unión kívüli) állampolgárt kíván alkalmazni. Az alábbiakban részletesen bemutatom, milyen módokon tudok támogatást nyújtani, különös tekintettel a tartózkodási engedély ügyintézésével kapcsolatban.

Jogi tanácsadás és előzetes felkészítés

Egy ügyvéd elsődleges feladata a jogi tanácsadás nyújtása. Ez magában foglalja a külföldi állampolgárok foglalkoztatására vonatkozó magyar jogszabályok és előírások ismertetését. Az ügyvéd segít a cégnek megérteni, milyen típusú tartózkodási engedély szükséges az adott pozíció betöltéséhez, a cél eléréséhez, valamint a segít abban is, hogy az ügyfele – a munkaadó – átlássa a cél – a külföldi munkavállaló foglalkoztatása eléréséhez szükséges lépéseket.

Vízumügyintézés

Sok ügyfél azzal keres meg, hogy intézzek neki, vagy másnak valamilyen, többnyire munkavállalási vízumot. Ilyenkor rendszerint arra gondolnak az ügyfelek, hogy tartós magyarországi tartózkodáshoz nyújtsak segítséget. Erre azonban a vízum nem alkalmas. Ami viszont alkalmas erre, az a tartózkodási engedély, ami 180 napon belül 90 napnál hosszabb tartózkodásra nyújt lehetőséget, típustól függően akár többévnyi magyarországi tartózkodást lehetővé téve. Én, mint ügyvéd, tartózkodási engedélyek megszerzésében, illetve meghosszabbításában nyújtok segítséget ügyfeleimnek, legyen szó foglalkoztatási célú (korábbi nevén munkavállalási célú) tartózkodási engedélyről, családegyesítési célú tartózkodási engedélyről, fehér kártyáról, nemzeti, vagy EU tartózkodási kártyáról, magyar kártyáról, vagy bármilyen más típusú tartózkodási engedélyről.

Tartózkodási engedély ügyintézése

Külföldi, (harmadik országbeli, azaz Európai Unión kívüli) mukavállaló foglalkoztatásához elengedhetetlenül szükséges a foglalkoztatási célú (korábbi nevén munkavállalási célú) tartózkodási engedély megszerzése. Az ügyvéd segít az engedély típusának kiválasztásában (pl. foglalkoztatási, vagy egyéb vendégmunkás, esetleg más célú tartózkodási engedély, magyar kártya, EU kék kártya, nemzeti tartózkodási kártya, EU tartózkodási kártya, fehér kártya), valamint az engedély kérelmezéséhez szükséges dokumentumok összeállításában és benyújtásában. Az ügyvéd képviseli a céget a bevándorlási hivatal (jelenlegi nevén: Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, OIF) előtt, és segít az engedély megszerzéséhez szükséges összes követelmény teljesítésében.

Munkaszerződés és egyéb dokumentumok elkészítése

Az ügyvéd segít a külföldi állampolgár munkaszerződésének, illetve a tartózkodási engedély megszerzéséhez szükséges előzetes megállapodás elkészítésében, biztosítva, hogy az megfeleljen a magyar munkaügyi jogszabályoknak és a bevándorlási előírásoknak. Emellett adott esetben más jogi dokumentumok elkészítésében is közreműködik.

Kapcsolattartás és kommunikáció

Az ügyvéd közvetít a cég és az Országos Idegenrendészeti Főigazgatóság, mint bevándorlási hivatal között, valamint adott esetben intézi a kommunikációt a külföldi munkavállalóval, biztosítva, hogy minden fél tisztában legyen a jogi követelményekkel és eljárásokkal. Az ügyvéd segít a munkaadónak és a munkavállalónak is abban, hogy minden lépés jogszerűen és hatékonyan történjen.

Jogszabályi változások követése

A bevándorlási jogszabályok gyakran változnak, és az ügyvéd naprakészen követi ezeket a változásokat. Ezáltal biztosítani tudja, hogy a cég mindig a legfrissebb jogi információk alapján járjon el, elkerülve ezzel a jogi problémákat és a késedelmet.

Konfliktuskezelés és jogorvoslat

Ha bármilyen probléma, vagy jogi természetű konfliktus merül fel a tartózkodási engedély kiadásával kapcsolatban, az ügyvéd képviseli a céget és a külföldi munkavállalót a hatóságok előtt. Az ügyvéd segít a jogorvoslati lehetőségek (mint fellebbezés és közigazgatási per) kihasználásában, biztosítva, hogy az ügyfél jogai védve legyenek.

Egy ügyvéd adott esetben rendkívül fontos szerepet játszik, játszhat abban, hogy egy cég sikeresen alkalmazhasson külföldi állampolgárokat. A jogi tanácsadás, a tartózkodási engedély ügyintézése, a dokumentumok elkészítése, valamint a bevándorlási hivatallal való kapcsolattartás mind olyan területek, ahol az ügyvéd szakértelme elengedhetetlen.

Telefon

Hétfő-Csütörtök - 9:00 - 17:00

Péntek - 9:00 - 13:00

1073 Budapest, Erzsébet körút 52.
2. emelet 15/A