Civil szervezetek ügyei

Segítségre van szüksége a civil szervezetek ügyeivel kapcsolatban?
Keressen minket!

Telefon

Alapítványok és egyesületek alapítása, változásaik bejegyzése

Az egyesület egy önkéntesen létrehozott, önkormányzattal rendelkező olyan szervezet, amely nyilvántartja a tagjait, és őket a közös célra szervezi. Az egyesületet, annak státuszát és létrehozását a civiltörvény, a nyilvántartási törvény és a Ptk. szabályozza. Létrehozásához legalább 10 tag közös nyilatkozata szükséges.

Az alapítvány valamilyen tartós cél eléréséhez rendelt vagyon. Ebben az esetben nem több tag közös és együttes nyilatkozatára van szükség, hanem egy (vagy több) alapító valamennyi (általában legalább 500.000 Ft-nyi) vagyonának letétbe helyezésére, illetve biztosítására bármilyen igazolható módon. Az alapítvány tehát egészen más logika alapján jön létre, mint az egyesület és annak különös formái (pl. sportegyesület), viszont ugyanazok a jogszabályok szabályozzák a státuszát, szervezetének kialakítását és nyilvántartásba vételét.

Mind az alapítvány, mind az egyesület jogi személyek, ami azt jelenti, hogy önállóan lehetnek alanyai jogoknak és kötelezettségeknek, képviselőiken keresztül szerződéseket köthetnek, perelhetnek és perelhetők. (forrás: http://civiljogok.hu/utmutato/egyesulet-es-alapitvany)

Hogy éppen melyik civil szervezeti formára van szükség, azt leginkább a cél határozza meg, de érdemes előtte a területhez értő ügyvéddel konzultálnia.

Amiben segíteni tudok: civil szervezetek létrehozása, illetve az egyes civil szervezetek működése során felmerülő változások bejegyzésére irányuló eljárás (változásbejegyzés), ideértve a közhasznú szervezetté minősítést is.
A civil szervezetek mintaokiratainak használatát (melyek megtalálhatók a bíróság honlapján) nem javaslom, azok ugyanis több szempontból problémásak, egyes bírók szerint tartalmuk jogellenes.

Telefon

Hétfő-Csütörtök - 9:00 - 17:00

Péntek - 9:00 - 13:00

1073 Budapest, Erzsébet körút 52.
2. emelet 15/A